سیستم مالتی پلکس چیست؟

سیستم مالتی پلکس چیست؟

مالتی‌پلکس سامانه الکترونیکی است که در حقیقت جایگزین دسته‌سیم سنتی خودرو شده است. این سامانه، کلیه دستوراتی که راننده صادر می‌کند، به یک واحد مرکزی الکترونیکی (BSI) ارسال و از آن جا، فرمان لازم برای عملگر مربوطه صادر می‌شود. در حال حاضر از شبکه مالتی‌پلکس روی خودروهایی نظیر سمند و سورن نیز به جای دسته‌سیم معمولی استفاده می‌شود. این سیستم در اواخر دهه 1980 توسط شرکت آلمانی بوش ابداع شد.
هوشمند شدن فرامین برقی و الکترونیکی در خودرو با استفاده از ارسال یک‌سری کد در شبکه، باعث می‌شود که خودروساز بتواند علاوه بر تسهیل فرایند عیب‌یابی و کمک به بخش خدمات پس از فروش، عملکردها و حالات و یا همان فیچرهای مختلف را برای رفاه، ایمنی و امنیت راننده و سرنشینان طراحی کرده و مهیا سازد. ریزه‌کاری‌های فنی و الکترونیکی پیش‌بینی شده است که فعال و غیرفعال شدن آن از طریق برقراری ارتباط با BSI خودرو قابل اجراست. BSI یک واحد الکترونیکی است که ارتباط میان کلیه واحدهای الکترونیکی یا اصطلاحا ECUهای موجود در بخش‌های مختلف خودرو از قبیل موتور، گیربکس اتوماتیک، ترمز ضدقفل، تهویه مطبوع خودکار و امثالهم را برقرار و مدیریت می‌کند. تغییر در تنظیمات BSI که توسط دستگاه عیب‌یاب یا همان دیاگ صورت می‌گیرد

توضیح کلی و جامع:
در اولین سالهای تولید اتومبیل و تولید این ساخته دست بشر تا به امروز شاهد پیشرفتهای زیادی در این صنعت بوده ایم که یکی از بنیادی ترین صنعتهای قرن حاضر و جزو صنایع مادر می باشد.
در این بین مقوله الکتریک خودرو تا حدودی از قافله پیشرفت عقب افتاد چون در زمانهای اولیه بیشتر توجه خودرو سازان بر روی طراحی موتور شاسی فرم اتاق و …بود، همچنین استفاده وسیع از وسایل الکترونیکی تا به این حد که امروزه در خودروها کاربرد دارد مورد توجه نبود. اما با توجه به مسائل بالا و افزایش قیمت قطعات مصرفی دستمزد بالا سعی بر کاهش هزینه و بالا بردن کیفیت خودرو خودرو سازان رو به یکی از موارد موجود که همان لزوم ساده کردن سیم کشی موجود خودرو و ارتقا این سیستم برای به کارگیری منابع مصرف کننده در خودرو معطوف کرد.
در این بین توجه متخصصان به سیستمی که در صنایع مخابراتی مورد استفاده بود معطوف شد و همان سیستم مولتی پلکس بود. که البته با تلفیق این سیستم با سایر تکنولوژی های موجود به صورت امروزی در خودرو سازی مورد استفاده قرار گرفت.
کشورهای مختلف استانداردهای خاص و نام های خاصی رو برای کاربرد این سیستم به کار میبرند که از جمله معروفترین انها:

استاندارد: Can  ساخت المان که در خودرو های بنز ب.ام.و فیات و ولو به کار میرود.
استاندارد :Van  ساخت کشور فرانسه و روی محصولات رنو و پژو این کشور مورد استفاده هست.
استاندارد j1850 :ساخت کشور امریکا میباشد که بر روی محصولات تولید کرایسلرفورد و جی ام مورد استفاده می باشد.
استاندارد proprietary: تولید کشور ژاپن است که بر روی محصولات این کشور مورد استفاده می باشد.
استاندارد Absus : محصول المان و مورد استفاده بر روی محصولات گروه فولکس واگن.
در میان استانداردهای بالا Can از موفق ترین انها به حساب می آید و بیشتر خودرو سازان از این استاندارد بر روی محصولاتشون استفاده می کنند.

 

لزوم استفاده از سیستم مولتی پلکس

افزایش بیش از حد استفاده از قطعات الکترونیکی در خودرو.
ساده سازی استفاده از سیم کشی و ساده سازی دسته سیم ها.
بالا رفتن تعداد ارتباط میان ECU با سایر اجزا اتومبیل و نیاز به هماهنگ کردن داده ها.
بالا بردن کیفیت ایمنی و اسایش در خودرو ها.
تغییر روش های عیب یابی خودرو و نیاز به ساده کردن کار کردن به دستگاه های عیب یابی و خود مجموعه وسایل داخل خودرو.

نحوه قرار گیری ECU ها در سیتم مولتی پلکس.
Star
در چیدمان تمام ECU های موجود به صورت جداگانه به ECU مرکزی وصل میشود.
Bus
در این حالت ECU ها پس از اتصال به یکدیگر نیز وصل می شوند.
Tree
تلفیقی از دو شبکه بالا میباشد.
Lattice
در این نوع اتصال ECU ها به گونه اتفاقی به یکدیگر متصل هستند.
Ring
در این حالات بین دو ECU یک ECU دیگر قرار گرفته است.

نحوه انتقال اطلاعات

از طریق دو رشته که فرکانس بالایی دارند.
سیم های کواکسیال
مادون قرمز(اینفرارد)
ارتباط رادیویی
خط تلفن
فیبر نوری

BSI
یکی از مهم ترین قطعات در سیستم های مولتی پلکس میباشد. این ECU در واقع سرور شبکه میباشد و اطلاعاتی که بین ECU های دیگر رد و بدل میشه را منتقل میکند . همچنین یکی از واسطه ها بین سیستم Van هست که برق سیستم فعال سازی و در نهایت کنترل و نظارت بر این شبکه بر عهده این ECU میباشد. همچنین وقتی شما ECU های خودرو رو عیب یابی میکنید در واقع سیستم BSI در این بین نقش واسطه رو ایفا میکند.
شبکه های موجود در خودروهای  مجهز به مولتی پلکس سه عدد میباشد که :
CAN
BODY VAN
VAN Comfort
پر سرعت ترین شبکه CAN میباشد که انتقال اطلاعات در اون تا MB/S هم میرسد .

نحوه انتقال اطلاعات بین دو شبکه VAN و‌ CAN

Pint to Point
در این روش اطلاعات مشخص از ECU فرستنده به ECU گیرنده میرسد و در کل اطلاعات مورده نظر دارای یک گیرنده مشخص است.

BROAD CAST
در این سیتم اطلاعات روی شبکه فرستاده می شود و هر ECU بر حسب نیاز خود به اطلاعات منتشر شده از انها استفاده می کند.
Point Multi
این روش با روش بالا کمی شبیه به هم می باشند با این تفاوت که در روش بالا شما اطلاعات رو که از یک ECU دریافت و منتشر میکنید در سرتاسر شبکه پخش میشه ، اما در روش سوم اطلاعات به چند ECU مشخص فرستاده میشه.
همچنین باید اضافه نمود که در سیستم VAN هنگامی که اطلاعات به روش های 2 و 3 منتشر می شوند اگر اطلاعات مورد نیاز از یک ECU دریافت نشود کل مجموعه به کار خودش ادامه می دهد و یا اگر اطلاعات ناقص و غلط باشد بدون هیچ گونه واکنشی نسبت به نمایش اطلاعات اقدام می نماید. اما در شبکه CAN این گونه نیست بلکه هر گاه یک ECU اطلاعات ناقص منتشر کند یا اطلاعات به ان نرسد با اطلاع دادن به یک دیگر ECU ها باعث میشود که سایر مجموعه صبر کرده تا اطلاعات درست در سیکل و دور بعدی بدست آید. البته این را باید اضافه کرد که در همین سیستم اگر یک قسمت مجموعه اطلاعات ناقص و یا همراه با خطا صادر کند توسط شمارنده ای که در سیستم تعبیه شده از مدار خارج شود و اطلاعات ارسالی نیز بلوکه میشود، که این امر باعث کارکرد سایر اجزا سیستم میشود.
در اینگونه خودروها برای ارسال اطلاعات از استانداردی به نام O.S.I بهره می برد. که یک پروتکل خوب و پیشرفته ای می باشد که از قابلیت های ان میشود به نحوه ارسال اطلاعات به گونه هایی که باعث تداخل نشود. هر ECU مخصوص اطلاعات مخصوص به خودش رو دریافت کند. الویت هر نوع دیتا مشخص میشود و … در کل از هفت لایه تشکیل شده که فقط انها را نام میبرم.
APPLICANTION
PRESENTATION
SESSION
TRANSPORT
NETWORK
LINK
PHYSICAL

شبکه VAN
این شبکه در سال های 1985 تا 1986 پا به عرصه گذاشت . در سال های 1992 تا 1993 توانست مجوز های کامل رو کسب کند و با آغاز تولید صنعتیش کم کم فراگیر شد.

انواع شبکه VAN
شبکه Body Bus
در این شبکه نوع طبقه بندی دستگاه ها و سایر اجزا خودرو به صورت MASTER/SLAVE میباشد. که نوع و اطلاعات هر ECU از نظر مهم بودن مشخص میشود و تغییرات ایجاد شده بنا به مهم بودن نیز انجام میشود و یا نمایش داده میشود.

شبکه Bus Comfort
این شبکه بر خلاف نوع بالا از قابلیت انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است و در ان سیستم کاری بر مبنای Multi Master می باشد که هر ECU میتواند اطلاعات را بر روی شبکه بفرسته و در همان زمان نیز نشان داده شود .

شبکهCAN
این شبکه اولین بار در کشور المان و توسط شرکت بوش به دنیای خودرو معرفی شد ، که در اوایل دهه 80 این اتفاق رخ داد. و چندین سال طول کشید که قابلیت تطبیق با سیستم های خودرو و کسب مجوز رو داشته باشد. و بعد از ان توسط شرکت بنز و در یکی از کلاس های گران این شرکت که همون کلاس S بود مورد استفاده قرار گرفت. این شبکه بر خلاف شبکه قبلی از دو لایه برای ارتباط استفاده میکند و سرعت انتقال اطلاعات نیز در ان به مراتب از شبکه قبلی بیشتر است.

نحوه کارکرد BSI . BSM . Com2000

 

ابتدا به معرفی BSI میپردازیم که در ادامه تکمیل کننده سایر بخش ها نیز هست.
BSI که مخفف  System Interface Builtinاست، در واقع یک سیستم داخلی می باشد که کنترل تمام سیستم های برقی اعم از الکترونیکی یا الکتروتیکالی در خودرو را بر عهده دارد. وجود این سیستم در واقع تضمین کننده صحت و سلامت کامل وسایل برقی خودرو نیز می باشد این سیستم دارای مزایای است که در عین پیچیدگی ساده است .
اولین مورد کنترل تمام ادوات به وسیله یونیت کامپیوتری می باشد که وظیفه نظارات دقیق آن می باشد دومین مسئله کمک به آسایش راننده و سر نشین خودرو است .
با توجه به قابلیت هایی که دارد آخرین مورد که قبلاًبحث شد کاهش کاربرد سیم کشی در درون خودرو که از پچیدگی این مبحث نیز کاسته است این سیستم در خودرو ها عموما در زیر داشبورد قرار دارد که تفاوت میان مدل های مولتی پلکس و غیر ان در تعداد سوکت ها می باشد که مدل های مولتی پلکس 10 سوکت دارند در حالی مدل های غیر مولتی پلکس 7شوکت دارند .
BSIها نیز در مدل های غیر مولتی پلکس تقسیم بندی می شوند که عمده انها در سه دسته .B2.B1.B4قرار می گیرند.این سه دسته در هیچ عامل سخت افزاری تفاوت با همدیگر ندارند و تفاوت انها در ورژن نرم افزاری می باشد .

از جمله قابلیت استاندارد مدل B2میشود به موارد ذیل اشاره کرد :
راهنماو فلاشر
گرمکن شیشه های عقب به انضمام اینه ها
ایموبیلازر
برف پاک کن جلو و عقب
اخطار جا گذاشتن سوئیچ و روشن موندن چراغ های کوچک ماشین
قفل مرکزی
برف پاک کن اتوماتیک
الارم چراغ سبز
تایمر لامپ سقفی
ریموت
اخطار گیر بکس

سیستم COM2000
این مورد در خودروهای مولتی پلکس دار وجود دارد که از طریق شبکه VAN BODYبا BSIارتباط برقرار می کند . که موارد کنترل های رادیو و ضبط خودرو برف پاک کن ها و راهنما را بر عهده دارد و این موارد فقط توسط یک سوکت 6 پایه انجام می پذیرد .از وظایف مهم این قسمت می شود به :
انتقال دستور بوق به BSI
انتقال دستور به یونیت کیسه های هوا برای انفجار و عمل کردن کیسه هوا
انتقال اطلاعات مربوط به راهنما و تمام عملکرد انها
انتقال تمام اطلاعات مروبوط به برف پاک کن ها و نحوه عملکرد انها به BSI
انتقال و دریافت اطلاعات به سیستم کدینگ سودیچ خودرو و دادن دستورات لازم مبنی بر روشن شدن و یا جلوگیری از روشن شدن خودرو.

BSM
این سیستم در واقع مادر و سرپرست نحوه تقسیم جریان برق خودرو می باشد . که در تیپ های مولتی پلکس از طریق شبکه VANبا سایر قسمتها در ارتباط می باشد .همچنین به عنوان یک واحد مجزا که قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات را دارد محسوب میشود که در مدل غیر مولتی پلکس ان چنین نیست و فقط فرمان بردار است .

نقش سیستمها و شبکه های موجود در مدارها و بخش های الکتریکال خودرو

سیستم چراغ های خودرو :
سیستم روشن شدن چراغ ها
دراین حالت BSI و BSM و COM2000 با یکدیگر در ارتباط می باشند.
شروع این حالت از COM2000 بوده بدین صورت که با اجرای عمل روشن کردن چراغ ها ابتدا اطلاعات در COM2000 مورد بررسی قرار میگیرند. و بعد از ان به  BSI فرستاده می شود که در این جا نیز اطلاعات دوباره کد گشایی تحلیل و در صورت صحت به BSM ارجاع داده میشود و در نتیجه لامپها روشن میشوند . این سیر مشخص دوباره از جهت مخالف ادامه دارد به این صورت که زمانی که شما لامپها رو روشن می کنید بر روی امپر لامپی جهت اگاهی راننده نیز روشن می شود.
مجموعه استارت:
زمانی که راننده سوییچ خودرو رو باز میکند برق بعد از سوییچ به BSI فرستاده میشود. بعد از سپری شدن این مرحله سیگنالی به امپر ها رسیده که در این حالت چراغ مربوط به دینام روشن میشود. و بعد از استارت خودرو این موضوع از طریق ECU انژکتورها و به وسیله شبکه به BSI رسیده و بعد از ان یک پیام به امپر می رسد که حاکی از توانایی شارژ دینام می باشد که چراغ مربوط به امپر روشن می شود.

تعمیرات وبخش های BSI

 

BSIدرساختارمولتی پلکس نقش برقرار نمودن ارتباط بین کلیه واحدهای کنترل الکترونیکی موجود در شبکه را به دو
صورت کنترل پردازنده ای و فیوزی برعهده دارد. علاوه بر آن BSI دارای وظیفه پشتیبانی از قطعات زیر مجموعه خود
را داراست که این وظایف عبارتند از :
-1 تامین برق اصلی شبکه و ارتباط بین دستگاه های عیب یاب و واحدهای کنترل الکترونیکی شبکه VAN
-2 کنترل و مدیریت الکتریکی واحدهای کنترل الکترونیکی شبکه VAN
-3 ارتباط بین واحدهای کنترل الکترونیکی موجود در شبکه VAN و CAN

BSI دارای دوبخش زیر می باشد که شامل موارد زیر می باشد :
بخش A
مدارهای الکترونیکی میکروپروسورها و کنترل کننده الکترونیکی به صورت جریان پایین
بخشB
مدارهای الکتریکی جریان بالا ، رله های قدرت و فیوزهای محافظ

بخش A
در این بخش آی س ها با عدد مشخص شده اند ، که کاربر بتواند توسط جدول مربوط به عیب های ایجاد شده توسط
آی سی ها اطلاع پیدا نموده وکاربر بتواند عیب های ذکر شده را برطرف نماید.

شماره1: در صورت نشان ندادن سطح روغن این آی سی باید تعویض گردد
شماره2: آی سی راهنما به ندرت خراب یا می سوزند
آی سی راهنما دارای قفل نرم افزار می باشد که به علت اتصال کوتاه و استفاده از لامپ غیر استاندارد، آی سی قفل می شود
شماره3:در صورت خراب شدن کریستال خطا های زیر به وجود می آید:
-1 پشت آمپر روشن شده و عقربه آمپر ها عمل نمی کند
-2 چراغ های جلو روشن می شوند
-3 موتور برف پاک کن ، بخاری و گرم کن شیشه عقب عمل نمی کند
-4 خودرو روشن نمی شود
شماره4:در صورت روشن نشدن چراغ های کوچک این آی سی باید تعویض گردد
شماره5:در صورت خراب شدن آی سی خطا های زیر به وجود می آید:
-1 چراغ چک روشن نمی شود
-2 خودرو روشن نمی شود
شماره6:در صورت خراب شدن آی سی خطا های زیر به وجود می آید:
-1 قطع شدن ارتباط شبکه CAN
-2 پشت آمپر روشن شده و عقربه آمپر ها عمل نمی کند
-3 چراغ های جلو روشن می شوند
-4 موتور برف پاک کن ، بخاری و گرم کن شیشه عقب عمل نمی کند
-5 خودرو روشن نمی شود
-6 بوق عمل نمی کند
شماره7:در صورت خراب شدن آی سی خطا های زیر به وجود می آید:
-1 قطع شدن ارتباط با صفحه نمایشگرو ایسیو
-2 قطع شدن ارتباط با پشت آمپر
-3 قطع شدن ارتباط با COM 2000  روشن شدن چراغ پنل بخاری
-5 خودرو روشن نمی شود
شماره8:در صورت عمل نکردن کمپرسور ابتدا مراحل زیر را انجام دهید:
-1 ابتدا وارد تست عملگر ها BSI دردستگاه عیب یاب شوید و سپس با زدن کلید تست اگر
کمپرسور عمل نکرد BSI را پیکربندی نمایید
-2 درصورت پیکربندی کمپرسور عمل نکند ، BSI را دانلود نمایید و توسط دستگاه عیب یاب
تست کنید
-3 در صورت پیکربندی و دانلود BSI ، کمپرسور کولر عمل نکند باید آی سی را تعویض کرد
-4 درصورت تعویض آی سی کمپرسور کولر عمل نکرد احتمالا یکی از موارد زیر را باید چک نمود
    مگنت کولر عمل نمی کند
    فشنگی گاز کولر معیوب می باشد
    پنل تهویه مطبوع یا ایسیو معیوب می باشد
شماره9:در صورت خراب شدن آی سی خطا های زیر به وجود می آید:
-1 چراغ های جلو و پشت آمپر روشن می مانند
-2 خودرو روشن نمی شود
-3 شیشه بالابر و موتور برف پاک کن عمل نمی کند
-4 دستگاه عیب یاب وارد نود BSI نمی شود
شماره10:درصورت قطع شدن پایه 2 آی سی نمی توان با تعویض COM2000 و دانلود مشکل را حل نمود
در صورت خراب شدن آی سی و قطع ارتباط با خازن خطا های زیر به وجود می آید:
-1 قطع شدن ارتباط شبکه CAN نود BSI -2 قطع شدن پنل نمایشگر
-3 پشت آمپر روشن شده و عقربه آمپر ها عمل نمی کند
-4 خودرو روشن نمی شود
شماره11:در صورت روشن نشدن چراغ سقف این آی سی باید تعویض گردد
شماره12:در صورت خراب شدن آی سی خطا های زیر به وجود می آید:
-1 قفل مرکزی و موتور برف پاک کن عمل نمی کند
-2 دستگاه عیب یاب وارد نود BSI نمی شود
شماره13:ارتباط خازن به پایه 39 آی سی
در صورت خراب شدن آی سی خطا های زیر به وجود می آید:
شیشه بالابرها و گرم کن شیشه عقب عمل نمی کند

بخش Bبرای مشاهده عکس کلیک کنید


1-    بخش فیوز


F1    گرم کن صندلی
F2    صفحه نمایش چند منظوره ، کنترل یونیت راهبردی ماهواره ای، روشنایی صندوق
F3    عیب یابی گیربکس اتوماتیک
F4    سطح مایع خنک کننده گیربکس اتوماتیک
F5    کنترل یونیت های دزدگیر و آموزش رانندگی
F6    شیشه بالابر برقی عقب
F7    گرم کن شیشه عقب و آینه های جانبی
F8    برف پاک کن عقب
F9    شیشه بالابر برقی جلو ، سان روف
F10    مدول BM34 ، مدول کنترل ستون فرمان ، سنسور باران
F11    پشت آمپر ، صفحه نمایش چند منظوره ، کولر اتوماتیک ، رادیو
F12    کنترل قفل مرکزی و بن بست
F13    چراغ ترمز سمت راست
F14    چراغ ترمز سمت چپ و چراغ سوم ترمز
F15    لامپ سقفی، لامپ نقشه خوانی ،فندک
F16    شیت

2-بخش رله

R1    رله تغذیه شبکه ) ساعت – کیلومتر شمار – کولر (
R2    رله شیشه بالابر
R3    رله گرمکن شیشه عقب
R4    رله قفل کردن درب ها
R5    رله بازکردن درب ها
R6    رله برف پاک کن عقب
نحوه عیب یابی BSI
در این بخش سعی شده است که برای کاربران گرامی مراحل عیب یابی و تست قطعات BSI به صورت مرحله به مرحله
توضیح داد شود تا درعیب یابی مشکل خواستی نداشته باشند.
1-    کانکتور تغذیه

محل اتصال پایه ها کانکتور 2V- NR 2 پایه سیاه (
پایه1    ACC SW ) مرحله اول سوئیچ (
پایه2    APC SW ) مرحله دوم سوئیچ (
محل اتصال پایه ها کانکتور 2V- GR 2 پایه خاکستری (
پایه1    باتری – برق دائم BSI
پایه2    باتری – برق دائم BSI

جدول پیشوند سیم های کانکتور تغذیه
AA    ولتاژ مثبت از خروجی جعبه تقسیم بدون ارتباط با سوئیچ اصلی
BB    ولتاژ مثبت از خروجی سوئیچ اصلی در حالات 1 و 2
CC    ولتاژ مثبت از خروجی سوئیچ اصلی در حالات 2و 3

2-آی سی
بر روی برد BSI از چندین نوع آی سی استفاده شده است که این نوع آی سی به دو دسته تقسیم می گردد :
•آی سی های که قابلیت برنامه ریزی دارند
•آی سی های که قابلیت برنامه ریزی ندارند
a ) آی سی های با قابلیت برنامه ریزی
•آی سی ایپرام  05169
این نوع آی سی دارای 8 پایه می باشد که پشت روی بخش A برد BSI قرار دارد و برنامه ریزی و بروز نمود آن توسط دستگاه عیب یاب انجام می گیرد

ایرادی که در صورت خراب بودن آی سی ایپرام اتفاق می افتد موارد زیر می باشد:
-1 بهم ریختن برنامه BSI به علت :
وارد کردن کد سوئیچ اشتباه
استفاده نمودن از BSI دست دوم
-2 خطا در زمان پیکربندی ( BSI Configure )
توجه : مراحل برنامه ریزی آی سی ایپرام مشابه ECU S2000 می باشد و فقط در هنگام بارگذاری برنامه بر روی گزینه دانلود در قسمت خودرو در دستگاه عیب یاب انتخاب نموده تا عمل دانلود صورت گیرد
(b آی سی های بدون قابلیت برنامه ریزی


1- آی سی های شماره 7 و 12
این نوع آی سی های دارای 16 پایه می باشد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه فعال کردن رله ها BSI را بر عهده دارد

2-آی سی شماره 13 ( GEC44 )
این نوع آی سی دارای 29 پایه می باشد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه برقرار نمودن ارتباط بین پایه های آی سی با سوکت های BSI بر عهده دارد.
این نوع آی سی وظیفه فعال کردن موقعیت برف پاک کن جلو ، سوئیچ روغن ترمز، قرار گرفتن در حالت S ) اسپرت (
گیربکس و ترمز دستی نیز بر عهده دارد.

پایه های ای سی
3    برف پاک کن جلو
5    سوئیچ روغن ترمز
17    حالت S ) اسپرت ( گیربکس
19    ترمز دستی

3- آی سی شماره 6 آی سی CAN – PCA82C250
این نوع آی سی دارای 8 پایه می باشد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه برقرار نمودن ارتباط بین BSI
و ECU بر عهده دارد.
برای اطمینان از صحت سالم بودن آی سی به روش تست زیر عمل نمایید:
-1 ابتدا مقاومت بین پایه 2 و پایه 4 سوکت 49 پایه سیاه رنگ ( 4 – 40NR ) اندازه بگیرید ، مقاومت نشان داده
شده در اهم متر باید 129 اهم باشد
-2 سپس پایه 2 و پایه 4 سوکت 49 پایه سیاه رنگ ( 4 – 40NR ) باید به پایه 6 و 7 آی سی متصل باشدکه توسط
بخش بازر اهم متر قابل تست می باشد
در صورت سالم بودن تست های بالا آی سی دچار مشکل شده است وباید تعویض گردد

4-آی سی های شماره 9 و 10 و 11
این نوع آی سی های دارای 16 پایه می باشد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه برقرار نمودن ارتباط بین BSI و ECU دیگر بر عهده دارد که این ارتباط ها عبارتند :

آی سی شماره 9 آی سی VAN2: یک آی سی جایگزین ) یدک ( بوده که در صورت خراب شدن آی سی
VAN1 می توان استفاده نمود
آی سی شماره10 آی سی VAN Confort: وظیفه برقرار نمودن ارتباط بین BSI و صفحه آمپر، ساعت و
رادیو را برعهده دارد

آی سی شماره11: VAN1  وظیفه برقراری ارتباط بین BSI با COM2000 و BSM را برعهده دارد

5-آی سی شماره :2  آی سی چراغ راهنما BTS840S2
این نوع آی سی دارای 29 پایه می باشد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه برقرار نمودن ارتباط بین BSI و چراغ های راهنما را بر عهده دارد
از علایم خرابی آی سی چراغ راهنما می توان موارد زیر را نام برد :
-1 از کار رفتن چراغ راهنما یک طرف خودرو یا هر دو طرف خودرو
-2 روشن ماندن دائم چراغ راهنما
برای فهمیدن عیب ابتدا مسیر سیم کشی و مدار آی سی را چک نمایید و سپس در صورت سالم بودن مدار تصمیم به
تعویض آی سی نمایید
6-آی سی شماره 4 و 8
این نوع آی سی ها دارای 19 پایه می باشد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه کنترل موارد زبر را بر عهده دارد:
-1 آی سی شماره 4 چراغ های کوچک و چراغ مه شکن عقب را کنترل می نماید
-2 آی سی شماره 8 کمپرسور کولر و چراغ سقف را کنترل می نماید
برای اطمینان از صحت سالم بودن آی سی ، طبق جدول مسیر دو پایه را توسط تست بازر اهم متر چک نمایید تا ارتباط
مسیر برقرار باشد ،
در صورت برقرار نبودن ارتباط ابتدا مسیر روی برد BSI را چک نمایید و درصورت سالم بودن مسیر روی برد آی سی
را تعویض نمایید

3-رگلاتور

رگلاتور 4275G ) تغذیه (
این نوع رگلاتور دارای 5 پایه کوچک در یک طرف و یک پایه بزرگ در سمت دیگر رگلاتور قرار دارد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه تامین جریان های 12 و 5 ولت را بر عهده دارد.

برای اطمینان از صحت سالم بودن رگلاتور به روش تست زیر عمل نمایید:
-1 ابتدا به پایه VL 5 جریان 12 ولت و به پایه VR 5 جریان منفی دهید
-2 سپس توسط ولت متر ولتاژ دوسر خازن گچی را اندازه بگیرد که باید 5 ولت خروجی را به ما نشان دهد و در صورتی که پارامتر 5 ولت به ما نمایش داده نشود باید رگلاتور را تعویض کرد

4-ترانزیستور

ترانزیستور BCP55 ) سطح روغن (
این نوع ترانزیستور دارای 3 پایه کوچک در یک طرف و یک پایه بزرگ در سمت دیگر ترانزیستور قرار دارد که بر روی بخش A برد BSI قرار دارد و وظیفه نشان دادن سطح روغن را بر عهده دارد

برای اطمینان از صحت سالم بودن ترانزیستور به روش تست زیر عمل نمایید:
-1 ابتدا مسیر پایه 13 سوکت 49 پایه سیاه رنگ ( 13 – 40NR ) تا پایه 2 ترانزیستور توسط بازر اهم متر تست نمایید
-2 در صورتی که صدای بازر اهم متر به صدا در آمد باید ترانزیستور را تعویض کرد

5-رله
-1 رله شماره یک ) رله تغذیه (
این نوع رله دارای 5 پایه که بر روی بخش B برد BSI قرار دارد و وظیفه تغذیه شبکه ) ساعت – کیلومتر شمار – کولر( و تغذیه جریان 12 ولت ایسیو ها را بر عهده دارد.

برای اطمینان از صحت سالم بودن رله به روش تست زیر عمل نمایید:
-1 ابتدا به پایه 11 سوکت 16 پایه خاکستری رنگ ( 11 – 16GR ) چراغ تست خود را متصل کنید
-2 سپس به پایه 2 سوکت 2 پایه خاکستری رنگ ( 2 – 2GR ) جریان 12 ولت و به پایه 13 آی سی شماره 7 جریان
منفی متصل نمایید
-3 با وصل نمودن جریان منفی چراغ تست روشن گردید آی سی شماره 7 را تعویض کنید ، در غیر این صورت مسیر
رله بر روی برد BSI چک نمایید.

6-رگلاتور LD1117
این نوع رگلاتور دارای 3 پایه کوچک در یک طرف و یک پایه بزرگ در سمت دیکر رگلاتور قرار دارد که بر روی برد
بخش BSI B قرار دارد

این مطالب بخشی از مطالب کتاب تعمیرات ecu نوشته اساتید این مجموعه می باشد

One thought on “سیستم مالتی پلکس چیست؟

  • اکتبر 19, 2018 در t 10:42 ب.ظ
    Permalink

    بسیار کاربردی و عالی بود
    ممنون

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *